Najpiękniejsze odsłony wysp Wolin i Uznam

ZSGE > Aktualności > Najpiękniejsze odsłony wysp Wolin i Uznam

W dniach 27-30 maja 2024 r. dwie klasy technikum, 2TG i 2TOE z opiekunami, paniami Wiolettą Łusiaczyk i Małgorzatą Grzelak-Lewandowską oraz panem Pawłem Krzymińskim uczestniczyły w czterodniowej wycieczce na wyspy Wolin i Uznam.

Pierwszy dzień to rozgrzewka przed wyprawami na dwie największe polskie wyspy, czyli po kilkugodzinnej podróży wyruszyliśmy na długi spacer brzegiem morza i pokonując 287 stopni drewnianych schodów, zdobyliśmy symbol Wolińskiego Parku Narodowego – klif „Kawcza Góra”, z którego rozpościera się piękna panorama Bałtyku i okolicznych kurortów. Kolejnymi punktami programu pierwszego dnia pobytu był spacer Promenadą Gwiazd i molo w Międzyzdrojach.

Celem drugiego dnia był wyjazd do niemieckiego miasteczka Heringsdorf i Uznamska Ścieżka w koronach drzew (Baumwipfelpfad Usedom) – spacer między bukami, oddychanie świeżym, leśnym powietrzem, a na kładce liczne przystanki edukacyjne z przyrodą, historią i geografią wyspy Uznam.  Po dotarciu na 33 – metrową wieżę widokową podziwialiśmy przepiękną panoramę Bałtyku i wyspy Uznam. Kolejnym celem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, następnie pobyt nad Jeziorem Turkusowym w Wapnicy, a wieczorem mecz siatkówki plażowej, poszukiwanie bursztynu w wodach Bałtyku oraz podziwianie zachodu słońca.

Trzeci dzień pobytu na Pomorzu Zachodnim przyniósł nam pełno wrażeń. Cały dzień spędziliśmy w Świnoujściu. Nasz pobyt w tym mieście rozpoczęliśmy od rejsu statkiem do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej. Zwiedzanie Fortu odbyło się w formie przyspieszonego przeszkolenia wojskowego, po którym zostaliśmy mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i staliśmy się rezerwistami regimentu. Zajęcia prowadzone przez „podłego” żołnierza pruskiego sprawiły nam wiele frajdy. Następnie, po pokonaniu 287 stopni Latarni Morskiej, podziwialiśmy piękną panoramę miasta i Bałtyku. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Podziemnego Miasta na wyspie Wolin – kompleksu podziemnych schronów wybudowanych przez Niemców w latach trzydziestych (Bateria Vineta). Tym razem zajęcia pod dowództwem kaprala miały charakter musztry wojskowej. Obiekt ten jest jednym z najcenniejszych zabytków Zimnej Wojny w Europie. Zwieńczeniem naszej wyprawy do Świnoujścia było dotarcie do symbolu miasta – wiatraka Stawa Młyny, pełniącego funkcję znaku nawigacyjnego na Falochronie Zachodnim. Stałym punktem programu wieczornego był mecz siatkówki na plaży i spacer brzegiem morza.

W ostatnim dniu naszej czterodniowej wycieczki odwiedziliśmy Szczecin. Spacerując po Wałach Chrobrego, podziwialiśmy architektoniczne perełki stolicy Pomorza Zachodniego, m.in. Zamek Książąt Pomorskich, budynki Filharmonii Szczecińskiej i Politechniki Morskiej oraz nowoczesny obiekt Morskiego Centrum Nauki.

Cztery dni spędzone poza szkołą były okazją nie tylko do poznania walorów turystycznych naszego kraju, zakosztowania smaku intensywnej aktywności fizycznej, korzystania z walorów zdrowotnych morskiego klimatu, ale także budowania dobrych relacji między uczniami oraz uczniami i nauczycielami, rozwijania samodyscypliny oraz kształtowania wartościowych cech charakteru i woli.