Wiosenne odsłony Karkonoskiego Parku Narodowego

ZSGE > Aktualności > Wiosenne odsłony Karkonoskiego Parku Narodowego

W dniach 22 – 24 maja 2023 r. dwie klasy technikum, 1TG i 1TM   z opiekunami,   paniami Wiolettą Łusiaczyk, Sylwią Kościelniak-Rychlik i Renatą Klauze-Moczyńską oraz panami Pawłem Krzymińskim i Wojciechem Chlebowskim uczestniczyły w   wycieczce do Karpacza.

Pierwszy dzień to rozgrzewka przed wyprawą na trudniejsze szlaki górskie, czyli kilkukilometrowy spacer po okolicy i obejrzenie wybranych atrakcji turystycznych Karpacza: Zapory na Łomnicy, świątyni Wang oraz zdobycie szczytu Karpatka, z którego rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze i miasto, a na zakończenie dnia – spotkanie integracyjne przy grillu.

Celem drugiego dnia było zdobycie   najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki. Niestety, deszczowo- burzowa pogoda uniemożliwiła wyjście w góry, w związku z tym zmieniliśmy plany i udaliśmy się do pobliskich Kowar, gdzie w towarzystwie przewodnika pokonując w podziemiach trasę o długości 1200 m zwiedziliśmy Sztolnię Poszukiwawczą Rudy Uranowej, podążając tajemniczą i magiczną ścieżką odkrycia, przez XII-wiecznych Gwarków – Walonów, rud żelaza i innych cennych kruszców. Usłyszeliśmy także przez długie lata ściśle tajną historię uranu wydobywanego przez Związek Radziecki w Polsce. Zobaczyliśmy bogactwo ekspozycji związanych zarówno z geologią Sudetów, jak i górniczymi technikami wydobycia. W drodze powrotnej do Karpacza zatrzymaliśmy się przy Kruczych Skałach. Popołudnie to relaksacyjny spacer po Karpaczu, zakup pamiątek, degustacja regionalnych potraw i przysmaków, a na koniec dnia – relaks na miejskim torze saneczkowym.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy z przewodnikiem w góry. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Świątyni Wang w kierunku schronisk Samotnia i Strzecha Akademicka - pokonując   trasę o wysokogórskim charakterze, podziwialiśmy malownicze krajobrazy, które o tej porze roku są wyjątkowo urokliwe, m.in. popularne skały Pielgrzymy oraz niesamowite widoki na okolicę Kotła Małego Stawu. Nieodłącznie towarzyszył nam widok na kamieniste zbocza Śnieżki oraz wartkie górskie potoki, a także interesujący wykład przewodnika o faunie i florze Karkonoskiego Parku Narodowego.  Na krótki odpoczynek przed ostatnim etapem wspinaczki na szczyt zatrzymaliśmy się w schronisku Samotnia. W drodze powrotnej   Białym Jarem przewodnik wskazał miejsce, w którym lawina w 1968 r. porwała 24 osoby . Zatrzymaliśmy się też przy jednej z najciekawszych atrakcji Karpacza – Dzikim Wodospadzie na rzece Łomnicy.

Trzy dni spędzone poza szkołą były okazją nie tylko do poznania walorów turystycznych naszego kraju, zakosztowania trudów wspinaczki wysokogórskiej,   ale także budowania dobrych relacji między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami, rozwijania samodyscypliny oraz kształtowania wartościowych cech charakteru i woli.